Poland Trek by Żegluga Wiślana

7 maja 2012 roku Tomasz Grzywaczewski wyruszył wraz z belgijskim podróżnikiem Louisem-Phillipe Loncke na wyprawę Poland Trek – od szczytów Tatr do Morza Bałtyckiego.  W czasie 1200 kilometrowego wyczynu Louis-Philippe przeszedł 150 km po górach, przepłynął 50 km na tratwie i kolejne 1047 km kajakiem pokonując całą długość Wisły.

Tomasz przebył z Luisem w całości etap górski po czym ze swoją ekipą filmową towarzyszył Belowi przemierzając Wisłę aż do Morza Bałtyckiego i realizując film dokumentalny opowiadający nie tylko o wyprawie, ale przede wszystkim o niezwykłych przeżyciach belgijskiego podróżnika w czasie spotkań z mieszkańcami Polski.

Pierwszy etap wyprawy wiódł przez tereny górskie: z Zakopanego przez Tatry, Beskid Żywiecki i wreszcie Beskid Śląski, aż do Baraniej Góry, gdzie znajdują się źródła królowej polskich rzek – Wisły, ostatniej długiej, dzikiej rzeki Europy.

Ciągnąca się przez ponad 1074 km Wisła przepływa przez ponad połowę terytorium Polski. Dzieli kraj na dwie części i tworzy jego naturalny kręgosłup. Wisła przepływa przez trzy metropolie – Kraków, Warszawę i Gdańsk. Ma niebagatelne znaczenie dla polskiej kultury i historii. Wisła jest również ważnym elementem tożsamości narodowej. Na niemal całej długości Wisła zachowała naturalny charakter i pozostała właściwie niezmieniona przez człowieka. Jest to dość niespotykane i wyróżnia ją spośród innych dużych rzek Europy. Wzdłuż brzegów tego naturalnego szlaku wodnego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, magiczne zakątki, piękne górskie strumienie, zakola, doliny i wąwozy.

Louis-Philippe poznał Polaków i polską kulturę patrząc na nią z własnej perspektywy.

Współorganizatorem przedsięwzięcia zapewniającym ekipie możliwości logistyczne niezbędne do produkcji filmowej była „Żegluga Wiślana”: http://www.zeglugawislana.pl/

Poland Trek powered by Żegluga Wiślana