Long Walk Plus Expedition

Dzikie miejsca, niezwykli ludzie, niebezpieczeństwo – ekstremalna wyprawa z Jakucka na Syberii przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, Himalaje, Nepal, Indie, do Kalkuty.

Hart ducha, odwaga i męstwo, a przede wszystkim wielkie pragnienia wolności – czy może być lepszy materiał na romantyczną, epicką opowieść? Szczególnie jeśli jest ona prawdziwa…

„Long Walk PLUS Expedition” to wyprawa śladami poruszającej książki Sławomira Rawicza Długi Marsz, w której autor opisał prawdziwą historię ucieczki grupy więźniów pod przywództwem Polaka z sowieckiego łagru w 1941 r. Uciekinierzy pieszo przebyli dystans z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach.

Wyprawa Long Walk Plus Expedition rozpoczęła się w maju 2010 r. w Jakucku na dalekiej Syberii, a zakończyła w listopadzie 2010 r. w w Indiach. W trakcie tych sześciu miesięcy podróżnicy Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż pokonali ponad 8.000 km.

Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na „nieludzką ziemię”.

Tomasz Grzywaczewski

 

Wydana w latach 50. książka „Długi marsz” okazała się bestsellerem, została przetłumaczona na 25 języków i do dzisiaj jest uznawana za jedną z najważniejszych książek podróżniczych w historii (53. miejsce na liście 100 przygodowych książek wszechczasów wg. National Geographic). Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Rawicz opisał przeżycia innego Polaka – prawdopodobnie Witolda Glińskiego, do którego udało nam się dotrzeć i przeprowadzić wywiad dla TVP 2.

Termin wyprawy został wybrany nieprzypadkowo. W kwietniu 2010 r. wszedł bowiem na ekrany polskich kin film pod tytułem „Niepokonani” („The Way Back”) w reżyserii Petera Weira („Stowarzyszenie Umarłych Poetów”) inspirowany właśnie historią „Długiego marszu”. W superprodukcji zagrały hollywoodzkie gwiazdy w tym m.in. Colin Farrell i Ed Harris.

Projekt „Long Walk Plus Expedition” nawiązywał zatem zarówno do bestsellerowej książki jak i do filmowej opowieści. Pragnęliśmy, aby stał się on nie tylko zwykłą podróżą, ale również opowieścią o pragnieniu wolności, bohaterstwie i wielkiej przygodzie.

Opis wyprawy

Wyprawa „Long Walk Expedition” rozpoczęła się w maju 2010 r. w Jakucku na dalekiej Syberii, a zakończyła w listopadzie 2010 r. w Kalkucie w Indiach. W trakcie tych sześciu miesięcy pokonaliśmy ponad 8.000 km przez najbardziej niegościnne rejony Samotnej Planety. Wyprawa została podzielona na cztery etapy:

a) wodny – spływ, łapanymi „na stopa”, statkami rzecznymi (kutry rybackie, barki transportowe, etc.) rzeką Leną z Jakucka do Ust-Kutu, w okolicach Jeziora Bajkał.

b) pieszy – od północno-wschodniego krańca Jeziora Bajkał do przejścia granicznego z Mongolią w Kiachcie. Święte Morze Syberii obeszliśmy od strony wschodniej, przedzierając się przez bezludne góry Barguzińskie i następnie wzdłuż jego wybrzeża do stolicy Buriacji, Ułan–Ude i dalej do granicy rosyjsko – mongolskiej. W ten sposób dokładnie odtworzyliśmy syberyjską część Wielkiej Ucieczki.

c) konny – uważamy, że jazda konna jest najbardziej naturalnym i jednocześnie interesującym sposobem podróżowania po tej krainie narodu jeźdźców i dlatego od przejścia granicznego w Kiachcie, aż do środkowej Mongolii i północnego skraju Pustyni Gobi podróżowaliśmy właśnie na mongolskich konikach.

d) rowerowy – przez Pustynię Gobi, północne Chiny, Pustynię Cajdamską, Tybet Nepal oraz Indie. W listopadzie dotarliśmy do Kalkuty, tym samym oddając hołd nie tylko bohaterom „Długiego Marszu”, ale również wszystkim Polakom zesłanym na „nieludzką ziemię”, z których wielu pozostało tam na zawsze.