Przez dziki Wschód

Wydawnictwo Literackie, 2012.

Książka nagrodzona nagrodą Magellan przyznawaną podczas Warszawskich Targów Książki dla najlepszej książki podróżniczej 2012 r.

Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na „nieludzką ziemię”. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki.

Tomasz Grzywaczewski

Mocna, reportażowo–przygodowa książka, pociągająca podróżników i ludzi z adrenaliną, a także tych, którzy o przygodach i podróżach marzą.

Wydawnictwo Literackie

Przez dziki Wschód to  mocna, reportażowo – przygodowa publikacja, pociągająca podróżników i ludzi z adrenaliną, a także tych, którzy o przygodach i podróżach marzą. To pełna pozytywnej energii, ambicji zdobywania i pasji poznawania opowieść o pokonywaniu własnych słabości i walce o przetrwanie.

>> Kup książkę lub ebooka „Przez dziki Wschód”

Tomasz Grzywaczewskiego wraz z dwoma kolegami współorganizował i uczestniczył w 2010 roku w trwającej sześć miesięcy wyprawie śladami bohaterów legendarnej i poruszającej książki Sławomira Rawicza Długi Marsz.

Autor opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru i wielomiesięczną, bohaterską wędrówkę w pogoni za wolnością przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii.  Afera wybuchła, gdy okazało się, że Rawicz prawdopodobnie opisał przeżycia Witolda Glińskiego i jego kompanów. Jeszcze większą sensacją okazała się informacja, że Gliński żyje w Wielkiej Brytanii i mimo podeszłego wieku gotów jest opowiedzieć swoją historię. Zainspirowani wydarzeniami sprzed pół wieku młodzi mężczyźni – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż – postanowili jako pierwsi polscy dziennikarze odwiedzić Glińskiego, nakręcić o nim film dokumentalny (z pomocą reżysera Marcina Mamonia) i wyruszyć na ryzykowną wyprawę przez Azję śladami swojego bohatera i jego towarzyszy.

Współczesna wyprawa wiodła trasą uciekinierów sprzed 70 lat. Młodzi ludzie zdecydowali pokonać drogę pieszo, na koniach i rowerach oraz łodziami. Pognała ich do tego chęć przygody, sprawdzenia się i poczucie, że robią coś ważnego.

Nagroda Magellana

Nagroda Magellana (nagroda główna w konkursie) została powołana, aby uhonorować najbardziej wartościowe publikacje turystyczne wydane w ubiegłym roku wydawniczym.

Zamierzeniem organizatorów jest, aby nagroda była nie tylko wyróżnieniem, lecz także ważną informacją dla podróżników, którym coraz trudniej dokonać właściwego wyboru spośród wielu tytułów obecnych na rynku księgarskim.

Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, największy w Polsce (3500 egz.) miesięcznik poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowany do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz szerokiego grona osób zainteresowanych tematyką „książkową”.

Nagroda wręczana jest podczas Warszawskich Targów Książki.

W gronie laureatów oraz wyróżnionych autorów znaleźli się dotychczas m.in. Wojciech Orliński, Martyna Wojciechowska i Marcin Meller.