„Pojechane podróże”, „Podręcznik przygody rowerowej”.

Pojechane podróżePojechane podróże

Pascal, 2012

zbiór relacji pod red. Marka Tomalika

Szalone wyprawy Trzech Żywiołów!  17 podróżników – to autorzy i bohaterowie książki, których relacje ubarwiają życie i dają impuls do realizacji własnych marzeń. Są bezkompromisowi, prawdziwi z krwi i kości. Różni ich wiek, wykonywany zawód, kierunek i sposób podróżowania, ale łączy jedno – pasja odkrywania świata.

Zebrane w książce historie dotyczą tras pokonanych przez gości Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Marek Tomalik – duch opiekuńczy i pomysłodawca zaprosił do projektu autorów najciekawszych wypraw ostatnich lat.

Tomasz Grzywaczewski przypomina wielką ucieczkę Witolda Glińskiego z sowieckiego łagru – przed 70 laty. Prowadzi nas jego śladami przez najbardziej niegościnne rejony Ziemi.

Podręcznik przygody rowerowejPodręcznik przygody rowerowej

Wydawnictwo Bezdroża, 2012

Ania i Robert Robb Maciąg

Co nowego można jeszcze odkryć w świecie, który już dawno został dokładnie zbadany? Kogo można spotkać na drogach, po których codziennie poruszają się tysiące ludzi? Czym mogą nas zaskoczyć te spotkania albo ci ludzie? No i jak dobrze przygotować się do nich, jeśli wybiera się rower jako środek transportu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Podręczniku przygody rowerowej.

Autorzy dzielą się w nim doświadczeniami zdobytymi podczas wielu wypraw, w wielu różnych zakątków świata. Radzą, jaki kierunek wybrać i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, jak zaplanować podróż na rowerze i jak ciekawie ją przeżyć. Przestrzegają przed potencjalnymi niebezpieczeństwami i niedogodnościami, a także informują, jak skutecznie ich unikać.

Podręcznik pozbawiony jest nudnej teorii, autorzy skupiają się wyłącznie na praktycznych aspektach życia długodystansowego rowerzysty. Najważniejsze jest jednak to, że niezwykle skutecznie zachęcają do rowerowych wypraw. Na własnym przykładzie pokazują, że każda podróż jest w zasięgu ręki!

Tomasz Grzywaczewski, jako autor jednego z rozdziałów, opisał swoje doświadczenia z rowerowego etapu zorganizowanej przez siebie wyprawy Long Walk PLUS Expedition.